На първо четене депутатите решиха да спрат износа на петролни продукти от „Лукойл“

0
48
Снимка: архив

БСП и „Възраждане“ бяха против

„Лукойл“ няма да може да изнася горива, произведени от рафинерията на компанията в Бургас. Това решиха депутатите, приемайки на първо четене законопроект, предложен от ДПС с 146 гласа „за“. БСП и „Възраждане“ гласуваха проти, съобщава „24 часа“.

Според новите текстове България може да получава руски нефт до края на 2024 г., но продуктите от него остават за вътрешно потребление.

Мотивите за това са, че не трябва да се допуска злоупотреба с изключението, направено от Брюксел специално за страната ни, когато беше наложено ембаргото за руски стоки.

При гласуването в комисия на закона на ДПС от служебното правителство посочиха, че дерогацията за България не забранява износа на горива, произведени от руския нефт у нас.

„Официални институции са твърдели, че не нарушаваме санкциите и това са европейски петролни продукти, които можем да изнасяме, което категорично не е вярно“, заяви шефът на бюджетната комисия в НС Петър Чобанов от парламентарната трибуна по време на дебатите.

В предложенията между първо и второ четене ще бъдат съобразени препоръките, свързани с определени петролни продукти, изнасяни за Украйна, обясни още той.

Ако износът се забрани, рафинерията можела да спре работа, защото складовете ще са пълни с продукция, която няма къде да се продаде.

Според Ивайло Мирчев от „Демократична България“ „Лукойл“ няма проблем да работи и с неруски петрол. Рафинерията е получила и 80 млн. лв. компенсации за ток, а през следващата година ще вземе 300 млн. лв., обърна внимание още той.

Според шефа на енергийната комисия Делян Добрев от ГЕРБ-СДС рафинерията печели много повече, когато работи с руски нефт, но може да работи и с 50% неруски петрол и определи като „спекулация“ твърдението, че рафинерията щяла да спре да работи.

Добрев уточни, че между двете четения ще предложат да се освободи износът за Украйна, както и да се освободи износът за трети държави за всички продукти, които не могат да се продават в съюза.

От БСП и „Възраждане“ се обявиха против законопроекта.

Не е работа на парламента да осъществява контрол върху дадена дерогация, заяви Драгомир Стойнев от БСП.

Той цитира становището на финансовото министерство, в което се казва, че преработените петролни продукти добиват български произход, щом са произведени на територията на страната ни. Факт е, че можем да работим с друг петрол, но се затруднява логистиката и ставаме зависими, освен това е работа на правителството, а не на парламента, заяви още той.

Законопроектът предвижда и режим на облагане по ДДС и акцизи, който да гарантира внасянето в бюджета на дължимите вноски в кратък срок, което да позволи финансирането на компенсации за високите цени на горивата.

Предвидени са административно-наказателни разпоредби за недеклариране и невнасяне в срок на дължимите вноски.