Правната комисия одобри на първо четене по-тежки наказания за насилниците

0
37
Снимка: Pixabay

И партньорите в интимна връзка ще имат право на закрила като при домашно насилие, гласуваха още депутатите

Правната комисия, която се събра извънредно заради промени в Наказателния кодекс, продиктувани от случая на насилие над момичето от Стара Загора, одобри на първо четене предвидените промени.

С 19 гласа „За“ депутатите подкрепиха законопроекта, внесен от Бойко Борисов, Кирил Петков, Делян Пеевски и други депутати от трите формации ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС.

Измененията предвиждат завишаване на наказанията за причиняване на средна и лека телесна повреда. В момента наказанието за средна телесна повреда е до 6 години лишаване от свобода, а законопроектът предвижда то да стане до 8 години.

С измененията депутатите всъщност ликвидират възможността за налагане на пробационни мерки при нанасяне на лека телесна повреда. Ако предложенията бъдат окончателно одобрени, наказанието ще бъде до 2 години затвор, в случай че леката телесна повреда е с последствия за здравето. Ако е без – предвижда се глоба. Глобата също се завишава и става от 500 до 1000 лв. В момента тя е от 100 до 300 лв.

От групата на „Възраждане” също имаха предложения за промени в НК, сред които да се сложи минимум от 3 месеца на наказанието лишаване от свобода при лека телесна повреда, както и наказанието при лека телесна повреда да стане от три месеца до три година или пробация. Тяхното предложение също беше прието с гласовете на 16 депутати. Трима членове на комисията бяха против.

И партньорите в интимна връзка ще имат право на закрила като при домашно насилие, гласува още правната комисия. 12 бяха „за“, шестима против. Негативни отзиви имаше по отношение на дефиницията, която се дава в проекта.

Липсата на такова определение в закона е забелязано отдавна от съдиите, казаха представителите на Върховния съд /ВКС/. Според тях трябва да има определение, за да може и съдът да има някакво ръководство. Но пък дефиницията имала нужда от корекция, тъй като части от нея не били ясни.

Трябва да има някаква връзка и обвързаност между извършителя и пострадалия – дали ще е покрив или някаква друга обвързаност, но трябва да има някаква, казаха от ВКС.

Според съдиите от този закон липсвала голяма група хора и част от тях били доста уязвими – хора, които са в кризисни центрове, хора, които живеят на някакво основание с друг – на договорни отношения, наеми, квартиранти. На практика законът не дава защита на такива хора.

Юристи, които бяха в комисията, коментираха, че в предложенията не са включени големи групи хора.